Paylaşım da Bir Numara
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Paylaşım da Bir Numara

Paylaşım da Bir Numara

AnasayfaKapıLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kitabın Adı Önce Çizdim Sonra Yazdım

YazarMesaj
Admin
AdminAdmin
Admin

Burç : Kitabın Adı Önce Çizdim Sonra Yazdım Terazi

Kitabın Adı Önce Çizdim Sonra Yazdım Empty
MesajKonu: Kitabın Adı Önce Çizdim Sonra Yazdım   Kitabın Adı Önce Çizdim Sonra Yazdım EmptySalı Şub. 03, 2009 8:37 pm

Kitabın Yazarı Semih Balcıoğlu
Yayınevi ve Adresi Yapı Kredi Yayınları, İstanbul
Basım Yılı 2001

KİTABIN ÖZETİ

Türkiye'nin önde gelen çizerlerinden olan Semih BALCIOĞLU 1928 yılında dünyaya gelmiş ve 1952'de Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümünü bitirmiştir. Yurt içinde ve yurtdışında toplam 67 kişisel sergi açan, yurtiçi ve dışında toplan 41 ödül kazanan ve 19 kitap yayınlayan BALCIOĞLU, ÖNCE ÇİZDİM SONRA YAZDIM adlı eserinde karikatüre başladığı dönemde yaşadıklarını, daha sonra akademideki arkadaşlıklarını ve hayata atıldıktan sonra gazetelerde çalışırken karşılaştığı olayları kendine özgü, mizahi bir dille anlatmaktadır.

Kitap Semih BALCIOĞLU'nun doğumu ve aile yaşantısının anlatılmasıyla başlıyor. Galatasaray Lisesinin İdare Müdürü olan babası sayesinde, dört çocuklu BALCIOĞLU ailesi çocuklarını iyi koşullarda okutabilirler. Semih BALCIOĞLU Nişantaşı'nın o yıllarda daha yeni kurulan bir semt olduğunu, kışın kurtlar ve kalın kar tabakalarıyla uğraşmak zorunda kaldıklarını anlatır.

Yazarın evinde sürekli karikatür tartışmaları yaşanmaktadır. Türkiye'de çıkan bütün karikatür dergilerinin yanı sıra aile Fransa'da yayınlanan iki ayrı karikatür dergisine de abonedir. Beğenilen karikatürler kesilip zarflanarak saklanmaktadır.

Bu atmosferde büyüyen Semih BALCIOĞLU'nun okula başlama yaşı gelir. İleri düşünceli olan babası ilerideki sosyal yaşantısında sıkıntı çekmesini istemediğinden küçük oğlunu karma bir okula yazdırır. Semih'in bu okuldaki sıra arkadaşı ise Abdi İPEKÇİ'dir.

Yıllar geçer karikatüre ilgisini hiç kaybetmeyen Semih BALCIOĞLU'nun ilk karikatürü, 15 yaşındayken, 1943 yılında AKBABA dergisinde yayınlanır. Bu sayede yazar Yusuf Ziya ORTAÇ'la tanışır. Semih BALCIOĞLU artık Akademi'ye gitmeye karar vermiştir. Annesi buna tüm gücüyle karşı çıksa da babası, bugün bile örnek olacak bir biçimde annesine "Bak hanım, sakın çocuğa karışma. Bırak ne isterse olsun. Eğer mani olmaya çalışırsan o zaman daha çok ağlarsın" diyerek oğlunun kararına destek verir. Artık geleceğin ünlü karikatürcüleriyle tanışmıştır: Nehar TUBLEK, Turhan SELÇUK, İlhan SELÇUK, Ferruh ve Mıstık.

Ortaokul döneminde Semih BALCIOĞLU'nun babası vefat eder, bu nedenle okul değiştirmek zorunda kalır. İlk önceleri zorlanan yazar daha sonra kendini çok güzel bir çevrede bulur: "Mahir İZ okul müdürü, Salah BiRSEL müdür muaviniydi .. edebiyata Rıfat ILGAZ, beden eğitimine Vefalı Kör Galip, coğrafyaya Akbaba Celal geliyordu."

1946 yılında Sedat Simavi'nin desteğiyle AKŞAM gazetesinde çizmeye başlayan Semih BALCIOĞLU henüz 17-18 yaşlarındadır. Yerel ama çok saygın bir gazete olan AKŞAM'da yazar Vâlâ Nurettin Vâ-Nû, Şevket RADO, Refik Halit KARAY gibi kişilerle çalışmış, Refik Halit'in yazdığı ANAHTAR adlı romana desenler çizmiş, Orhan Veli ile de tanışma fırsatı bulmuştur.

1947'de Akademiye kabul edilen yazarın Akademide birlikte okuduğu öğrenci listesi hayli kalabalıktır: Altan ERBULAK, Nuri ERKOÇ, Zeki MÜREN, Ayhan IŞIK, Günseli BAŞAR, Fikret OTYAM?.ve ayrıca öğretmeni olan Bedri Rahmi EYÜPOĞLU, Ahmet Hamdi TANPINAR, Çallı İbrahim?..BALCIOĞLU bu kişilerle ilgili anılarını detaylı biçimde kitabında anlatmıştır.

ÖNCE ÇİZDİM SONRA YAZDIM adlı kitabında Semih BALCIOĞLU Cemal Nadir GÜLER, Ramiz GÖKÇE, Bedri KORAMAN, Mıstık gibi dönemin ünlü karikatürcülerini, Orhan KEMAL, Yılmaz GÜNEY, Aziz NESİN gibi ünlü yazarlarını ve ayrıca HÜRRİYET, TERCÜMAN, ÇARŞAF, YENİYÜZYIL gibi gazete ve dergilerin açılış ve ne yazık ki kapanış öykülerini anlatmıştır. Bu kişilerin ve gazetelerin hayatlarından bahsederken ATATÜRK ve İsmet İNÖNÜ'den anılarda nakletmiştir.

Kitabının sonuna birde fotoğraflar köşesi ekleyen BALCIOĞLU'nun kitabı, kendisinin de ön sözünde olmasını istediğini belirttiği gibi anıların "toprak olmasını" önleyecek güzelliktedir.
http://bilgim.eniyiforum.net

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» KİTABIN ADI Yaprak Dökümü
» KİTABIN ADI 21.YÜZYILDA TÜRKİYE
» Kitabın Adı Okuma Zenginliği
» 1000 Adet Kitabın Özeti
» KİTABIN ADI Avrupa Birliği ve Türkiye